Odstranění plísní
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Vlhké stěny a fasády jsou v mnoha domech a bytech více jak nevítanými hosty. Bohužel, ani novostavby a zrekonstruované domy netvoří v tomto případě vyjímku. Protože se v posledních letech rádi spoléháme na zateplení, dáváme tím stavbě zateplovací systém – ústředním heslem jsou náklady na teplo a estetický vzhled. Po určitém čase se nám však úspěšně “zabalená” fasáda začne připomínat prvními plísněmi a my náhle máme velký problém. Začneme tedy pátrat po příčinách a hledáme kvalitní a rychlé řešení.
Majitel zatepleného a dobře vypadajícího objektu sice ušetří za topení, ale nevědomky si vytvoří nového zdatného soupeře, kterým je zákeřné vlhko. Vlhkost se pomalu, ale jistě “zabydluje” ve zdech pod vrstvou zateplovacího systému a zvolna vytváří časovanou bombu. Bohužel, nebude to trvat příliš dlouho a “výbuch” v podobě vlkých a mokrých stěn šokuje a překvapí…
Jaká je příčina takové fasádní pohromy? Několika málo slovy – paradox původního stavu. Dokud nebyl ještě objekt zateplený, měl vzduch možnost procházet celým objektem a vlhkost se v pohodě mohla ze zdiva dostávat ven. Je logické, že při tom unikalo podstatně více tepla, než-li by si kterýkoliv majitel mohl přál. Zateplení ovšem těmto vcelku prospěšným “manévrům” vystavilo stopku. Ušetří se sice za topení, ale vlastní stavba přestává dýchat. V tomto okamžiku začnou plísně nervózně přešlapovat a hledat si místo, kde chtějí majitele pořádně potrápit. V tu chvíli začíná problém s odstraněním plísní.
Je třeba zdůraznit, že různé druhy materiálů mají odlišné chemické vlastnosti. Obecně se ví, že starší zdivo má oproti omítkám rozdílné pH hodnoty. Tyto rozdíly způsobují tzv. elektrochemický transport vlhkosti. Laicky řečeno, stavby s dřívějším datumem narození absorbují vlhkost v daleko větší míře než-li tomu je u staveb nových. Ve zdech a fasádách u starších nemovitostí se proto nachází podstatně více vázané vlhkosti.
Další důležitý pojem, který je spojován s vlhkostí budov je tzv. salinita – zasolení zdiva. Je dobré vědět, že sůl do zdí proniká ve formě vodního roztoku. Samotný účinek soli postupně zvyšuje hladinu vlhkosti ve stěnách a zdivo se stává více hygrokopické, to znamená, že přijímá ještě více vlhkosti z okolí. Sůl navíc trpělivě, ale nekompromisně zacpává póry zdiva, což nakonec vede ke snížení úrovně odpařování vody z povrchu.
Vysoká hladina vlhkosti ve spojení s fenoménem salinity nastartuje na stěnách výskyt výkvětů a mokrých map. Vlhké zdivo postupně omítku zcela rozloží a bez okamžitých odborných opatření dochází k ještě daleko vážnějším škodám. Mokré mapy se stanou místem, kde se uchytí plíseň. Plísně nejenže zapáchají a nabourávají komfort bydlení, ale mohou vést k různým i velmi závažným zdravotním komplikacím, a to hlavně u lidí, kteří žijí v jejich bezprostřední blízkosti. Dokáží u člověka vyvolávat podráždění sliznice, zápal průdušek, různé druhy kašle, ale i ještě vážnější stavy a to například astma, alergie či kožní onemocnění.
Pro zjednodušení, můžeme slovo sanace přeložit jako formu “léčení” fasády a zdiva od vlhkosti, spár a nebo prasklin. Vlhko na omítkách a zdivu je příčinou mokrých fleků. Postupem času, aktivním působením mikroorganizmů a anorganických krystalických látek přichází ta horší fáze – degradace omítkové plochy a zdiva. Co v takové situaci dělat? Prvořadým úkolem musí být likvidace zdrojů vlhkosti. Není při tom podstatné, zda-li se jedná o vlhkost ze zatékání, nebo vlhkost z odpadní či vzlínající vody. Zbavit nemovitost všech zdrojů vlhkosti patří ke klíčovým úkolům každé sanace.
Je pochopitelně, že vědět jaký druh vlhkosti má fasádu na svědomí, to často nestačí. Vyplatí se vědět, kdy a z jakých materiálů byla stavba zhotovena, jak a čím je izolována, popřípadě zda-li ji plísně už někdy před tím napadly. Je rovněž prospěšné, pokud má majitel nemovitosti dostatečný přehled o klimatických podmínkách v okolí stavby.
V zásadě můžeme pojem “hydrofobní materiál” přeložit do češtiny jako voduodpudivý – jedná se o materiál, který je odolný vůči vodě a vlhkosti. Pokud je fasáda budovy ošetřena těmito materiály, pak se jedná o přímé odpuzování vody a vzdušné vlhkosti. V těchto případech se jedná o tzv. efekt lotosového květu či leknínovém efektu. Na hladkém povrchu takové hydrofobní fasády se dešťová voda, sníh nebo atmosferická vlhkost vytvaruje do podoby kapek, které díky gravitaci stékají dolů i se zachycenými částečkami veškerých nečistot.
Stává se ovšem velmi často, že nic nepomáhá a plíseň zamoří fasádu v plné síle. Dobrá rada – v takové situaci se rozhodně nevyplácí zkoušet “zaručené” svépomocné recepty či recepty získané z internetu. Je daleko účinnější a prozíravější spolehnout se na zkušené odborníky. Společnost A SERVIS LIPKA k takovým profesionálům bezesporu patří. Více jak dvacet let zkušeností v různých podmínkách a pro různé klienty přineslo své ovoce. Tato firma dnes patří k lídrům v oblasti boje proti plísním v celé střední Evropě.
Společnost A SERVIS LIPKA odstartuje proces čištění precizním odstraněním všech bio nečistot, které se na stěnách a fasádě usadily. V této fázi zásadně pracuje tzv. mokrým způsobem. V opačném případě hrozí kontaminace okolí sporami plísní, případně technologicky nekvalitně připravený povrch.
Kvalitu tohoto způsobu čištění vnímá firma A SERVIS LIPKA jako klíčovou. Specifické a jedinečné účinky ochranného a dezinfekčního přípravku jsou přímo závislé na perfektně čisté ošetřované ploše. Následně musíme fasádu pořádně vysušit, protože dezinfekční nátěr SANATOP LIKVID PROFI je nutné aplikovat na úplně suchou plochu. Nátěr dostane 24 hodin na to, aby se plně projevily jeho pozitivní účinky.
V této chvíli se společnost A SERVIS LIPKA vždy obrací na svého klienta s otázkou, zda chce fasádu vymalovat a sjednotit tak její barevný odstín. V případě klientova souhlasu je tato barva vybrána dle vzorkovníku – a to od schválení, přes její namíchání až po aplikaci na fasádu. Je nutné upozornit, že díky vlivu počasí je původní barva fasády značně degradovaná a proto barva namíchaná dle vzorkovníku nemůže být zcela identická s tou na ploše. Zákazník se tedy musí sám rozhodnout, zda bude tento fakt akceptovat. A SERVIS LIPKA totiž vnímá své dobré jméno jako největší benefit své existence a další činnosti, a proto i v těchto případech komunikuje s každým klientem naprosto otevřeně a čestně.
Po skončení případné výmalby se otevírá další a to konečný stupeň, kterým je aplikace LSG – průmyslového polymeru vyjímečných vlastností a schopností. Největší pozitivum tohoto přípravku spočívá v tzv. difúzním odporu. Na vysvětlení – vodní pára, která je skryta ve fasádě a ve zdivu může, díky tomuto nátěru pronikat přes ochranou vrstvu ven do okolí. Dovnitř se však přes tuto vrstvu nedostane ani vlhkost z atmosféry, ani dešťová voda a sníh. Fasáda na kterou je aplikována tato vrstva LSG je tak plně ochráněna po dobu 4 – 6 let. A navíc, LSG spolehlivě blokuje případné budoucí mikrobiální napadení stěny.
Firma A SERVIS LIPKA plně využívá této progresivní metody a aplikuje ji svým klientům v celé střední Evropě. Primární předností průmyslového polymeru je zejména jeho velmi vysoká účinnost a pozoruhodná životnost. LSG je dnes považován za vůbec nejúčinnější přípravek při ochraně fasád a zdiva proti mikrobiálnímu napadení.
Vaše hodnocení služby nátěr LSG:
Napiš komentář
Chceš se zapojit do diskuze?Přidej svůj komentář!